English
strona archiwalna

Werdykt Jury XXII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

28/05/18
28 TIMES CINEMA - reprezentuj Kino Nowe Horyzonty na festiwalu w Wenecji! Triumf Shengze Zhu na festiwalu w Rotterdamie

Komunikat Jury

Jury XXII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Grzegorz Fortuna, Marek Hendrykowski, Anka Herbut, Błażej Hrapkowicz, Adam Kruk, Artur Majer, Paweł Maślona, Michał Oleszczyk, Radosław Osiński, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Sebastian Smoliński, Krzysztof Świrek, Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 74 uczestników, na posiedzeniu w dniu 25 maja 2018 jednogłośnie postanowiło przyznać następujące nagrody:

 

GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł, otrzymuje

KLARA CYKORZ (KUKOWSKA) - za pełne językowej inwencji i intelektualnej dezynwoltury teksty, w których przemyślana narracja idzie pod rękę z oryginalnym stylem, czego efektem jest jedyna w swoim rodzaju czytelnicza przygoda - zaskakująca, wartościowa poznawczo, a przy tym oferująca przyjemność obcowania z krytyką filmową o dużych walorach literackich

II nagroda, 5000 zł

MARCIN STACHOWICZ - zawyrafinowany styl, osobiste spojrzenie, ciekawy dobór tematów oraz dążenie do uchwycenia w pełni omawianych dzieł i zjawisk.

III nagroda, 2500 zł

KORNELIA SOBCZAK - za precyzję i czystość stylu, pewność w proponowaniu

nieoczywistych i przekonujących interpretacji oraz rzadko spotykaną zdolność harmonijnego łączenia wyczulonej na szczegół analizy z dojrzałą syntezą, uwzględniającą społeczny i polityczny kontekst kina.

 

Jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia:

Piotr Czerkawski - za nieoczywisty i niezwykle błyskotliwy tekst pod tytułem "Why so serious?", w którym autor z powodzeniem dowodzi, że przebłyski komizmu można znaleźć nawet w jądrze ciemności slow cinema.

Diana Dąbrowska - za flirt z kinem i czytelnikiem, co przyniosło w efekcie intrygującą, zmysłową interpretacją Nowej Fali w tekście "Uwodzić aż do utraty tchu".

Marcin Kempisty - za tekst dotyczący twórczości Maurice'a Pialata - osobisty, ciepły, nieokrzesany niczym całkowicie niezaprzeczalny talent jego autora do snucia opowieści i operowania słowem.

Karolina Kostyra - za recenzję "Tamtych dni, tamtych nocy" ("Zatrzymać to uczucie"), która jest tak nieziemsko sensualna, subtelna i eteryczna, że aż chciałoby się ją przepisać do pożółkłego zeszytu i czytać gdzieś pod wiszącą skałą.

Karol Kućmierz - za wrażliwość na niuanse formy i oryginalną kinofilską perspektywę w tekście "Spojrzenie Kogonady"

Michał Piepiórka - za tekst "To my, Polacy", problemową recenzję "Botoksu" Patryka Vegi, w której bezpardonowo, lecz godnie rozlicza się z narodowymi przywarami - od masowego serwilizmu, do intelektualnego snobizmu.

 

Jury pragnie podkreślić bardzo wysoki poziom nadesłanych na konkurs prac.

Głównymi organizatorami konkursu są Anna Osmólska-Mętrak i Janusz Zaorski (fundatorzy Grand Prix), we współpracy z PISF, który finansuje wszystkie nagrody pieniężne oraz ze Stowarzyszeniem "Nowe Horyzonty", które funduje nagrody dodatkowe i gości nas na MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie 27 lipca 2018 odbędzie się uroczysta ceremonia wręczenia nagród.


czytaj także
Program Co zobaczymy na 18. MFF Nowe Horyzonty? Tytuły, które już znamy 30/05/18
Program Iran : Iran – następna fala kina z Iranu 30/05/18
Program Hity Cannes w dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty 24/05/18
Program Sekcja Kina Dzieci na 18. MFF Nowe Horyzonty 1/06/18