English
strona archiwalna

Poznaj festiwalowe jury

1/08/19
Jury 19. MFF NH, fot. Maciej Kulczyński
Wspomnienia Terayamy z dzieciństwa Pchanie się do klęski i sensu. "Mowa ptaków" Żuławskich

Odważne, bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu - to cechy charakterystyczne Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty. W tym roku o Grand Prix konkuruje 12 produkcji z całego świata, a zwycięzcę wybierze jury, w skład którego wchodzą znakomite przedstawicielki i przedstawiciele świata filmu: Isabella Eklöf, Johann Lurf, Rasha Salti, Agnieszka Smoczyńska i Kim Yutani. Tegoroczną laureatkę lub laureata poznamy w sobotę, 3 sierpnia, podczas Gali Zamknięcia festiwalu.

Isabella Eklöf to szwedzka reżyserka, scenarzystka, pisarka i tłumaczka. Widzom Nowych Horyzontów znana jest przede wszystkim dzięki filmowi Holiday, który zdobył Grand Prix edycji w 2018 roku. Eklöf studiowała filmoznawstwo w Göteborgu i Kopenhadze. Zrealizowała kilkanaście produkcji krótkometrażowych, a film dyplomowy Notes From Underground przyniósł jej prestiżową nagrodę Bisballeprisen w Danii. Pracowała przy powstawaniu głośnego Pozwól mi wejść i współtworzyła Granicę, która zdobyła nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes.

Johann Lurf jest artystą i filmowcem, który wykorzystuje ruchome obrazy do analizy i restrukturyzacji przestrzeni i filmu. Uczestniczki i uczestnicy Nowych Horyzontów mieli okazję oglądać jego Rekonesans lub .W swojej twórczości zajmuje się filmem obserwacyjnym i dokumentalnym (jego specjalność to film strukturalny). Chętnie wykorzystuje materiały found footage, silnie koncentrując się na samym języku filmowym. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu i Slade School of Art w Londynie. W 2009 roku ukończył Harun Farocki's Art and Film Studio.

Rasha Salti to libańska kuratorka, badaczka, scenarzystka i programerka (związana m.in. z Toronto International Film Festival). Mieszka i pracuje między Bejrutem a Berlinem. Wspólnie z Kristine Khouri założyła History of Arab Modernities in Visual Arts Study Group, platformę badawczą skupioną wokół społecznej historii sztuki w świecie arabskim. Od 2017 roku pracuje jako redaktor prowadzącą "La Lucarne", eksperymentalnego wydawnictwa dokumentalnego Arte France.

Agnieszka Smoczyńska jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych polskich reżyserek. Urodzona we Wrocławiu, studiowała na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz w Szkole Wajdy. Swoje pierwsze krótkie filmy dokumentalne realizowała jeszcze przed zyskaniem szerszego uznania dzięki współpracy ze scenarzystą Robertem Bolesto, z którym stworzyła później słynne Córki dancingu. Film zdobył nagrody na festiwalach w Nashville, Chicago, Wilnie, Sofii i Porto oraz Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Sundance. Premiera jej najnowszego filmu - Fugi - odbyła się podczas Tygodnia Krytyki w Cannes.

Kim Yutani przez wiele lat była związana z festiwalem Sundance (m.in. nadzorowała program filmów krótkometrażowych). To także jedna z kluczowych postaci przy tworzeniu Sundance Film Festival: Hong Kong. W ostatnim czasie nadzorowała współpracę z będącym częścią Berlinale projektem European Film Market (prezentowanym na Sundance w ramach programu EFM). Obecnie jest konsultantem ds. tworzenia programu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Provincetown. Niedawno znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych Amerykanów pochodzenia azjatyckiego w kulturze portalu Gold House.


czytaj także
Program Dodatkowy pokaz "Pewnego razu… w Hollywood"! 1/08/19
Program Czwartek na Nowych Horyzontach 1/08/19
9 pytań do 9 pytań do Maxa Linza, autora "Muzyki na czas apokalipsy" 31/07/19
Program Środa na Nowych Horyzontach 31/07/19